ساعت خواب کودک قسمت۲

05.gif وقتي مي بينيد كودك شما در به خواب رفتن مشكل دارد بهتر است به موارد زير توجه كنيد:

 1ـ آيا ساعتي مشخص و منظمي براي رفتن كودك به تخت وجود دارد؟ 

2ـ آيا كودك در تخت خود احساس خوبي دارد (به عنوان مثال : محيط اتاق خواب برايش مطبوع است؟ خيلي روشن يا تاريك نيست؟ زياد گرم يا سرد نيست؟ آيا تخت مرتب شده و يا تشك خوبي دارد؟ )

3ـ آيا بچه هاي متعدد در يك اتاق مي خوابند و همديگر را بيدار نگه مي دارند؟

 4ـ آيا كودك شما در طول روز مسائلي داشته كه فكرش را به طور مداوم مشغول مي دارد و وي را هيجان زده مي كند و باعث اخلال در خواب مي شود ؟ (مثال: هيجانات ، دعوا و در گيري ، فيلمهاي مهيج  و يا تولد بچه ديگر )

5ـ آيا ممكن است سر و صدا زياد باشد و مانع خواب كودك شود؟

6ـ آيا مهمان آمده و كودك تمايل دارد ترجيحا بيدار بماند؟

7ـ آيا كودك در اتاق وقتي تنها است احساس ترس مي كند؟

در كل دلايل متفاوتي مي تواند باعث نرفتن به موقع كودك به طرف تخت خود شود.

  

. ساعت خواب ثابت برای کودکتان در نظر بگیرید  31.gif

 1-براي كودكنتان زمان خواب با مشورت با خودش تعيين كنيد. 

2 -وسعي كنيد برو به اتاق خوابت مثل يك عمل تنبيهي به نظر نرسد. -تشويق كودك با صحبت و با عمل ، به اين صورت كه هر شب به وقت شناسي و در رختخواب رفتن وي جايزه بدهيد.(جايزه مي تواند يك خوراكي ويژه قبل از خواب مثل يك ليوان شير يا خوراكي كه كودك دوست دارد باشد و يا به عنوان تشويق يك لباس خواب نو و قشنگ به او هديه بدهيد)

 3-اگر كودك در شب سخت به خواب مي رود به او اجازه خوابيدن در طول روز را ندهيد.  

05.gifبه خاطر داشته باشيد مصرف شبانه برخي از مواد غذايي مانند : چاي و يا نوشابه، خواب كودك را كاهش مي دهد. 05.gif 

4-اگر كودك شما در اتاق خواب خودش مي ترسد خيلي مهم است كه شما ترس او را جدي بگيريد ، كودك را آرام كنيد و سعي كنيد با هم پي به علت ترس ببريد.19.gif  

5- به كودك اين فرصت را بدهيد كه در مورد مشكل احتمالي و هيجانات يا چيزهاي جالبي كه در روز برايش اتفاق افتاده با شما صحبت كند،حتي كودك مي تواند  وقتي در تخت  خود دراز كشيد از زبان خودش داستاني براي شما بگوييد و در مورداين داستان با او صحبت كنيد و مطمئن شويد كه تخيلات در ذهن او نماند. اين مسئله كمك مي كند كه كودك با آرامش بيشتري به خواب فرو رود.

 ۶ -ویژگی های فردی کودکتان را بشناسید، مهم این نیست که کودکان را وادار کنیم تعداد         ساعت مشخصی بخوابند، بلکه نکته مهم تر این است که کودک در آن زمان به خواب عمیق فرو رفته و به استراحت بپردازد

 

  7-در نظر داشته باشید که پس از فرا رسیدن ساعت خواب کودک، بد نیست او را برای مدتی تنها بگذارید تا در آرامش به خواب رود. لزومی ندارد والدین تا به خواب رفتن کامل کودک در کنار او باشند. هر کودک نیاز به یادگرفتن این نکته دارد که چگونه باید به تنهایی بخوابد.

خوابای رنگی ببینید ای مهربانان28.gif40.gif

/ 6 نظر / 18 بازدید
گرافيست عزيز

مطالبی که ارائه ميکنی مفيد و آموزنده است اميد وارم به خوبی در پروژه از آن استفاده کنيد

رادیکال x

سلام می بينم که ديگه به راديکال باشی سر نمی زنيد هيچ می دونستيد ۵روز ديگه به انفجار راديکال باشی باقی مونده؟! يعنی ۵ روز ديگه وبلاگم تخته می شه و خلاص می شيد از شر هر چی بی نمک بازيه!!!!!!۱

هيچکس

سلام دوست نازنينم مگه قرار نشد اگه خبری شد خبرم کنی؟

محمد مروتي

الهام خوش صحبت سلام برات در امتحاناتت آرزوي سربلندي دارم . راستي هيچ ميدوني با اين شيرين زباني قادريدبه دلهاي خيلي سخت هم رسوخ كني از پروژه اي كه قرار بود انجام بدي چه خبر ؟ ضمنا مثل هميشه مطالبتان عالي بود.

هيچکس

باز هم از شما ممنونم ولی ديگه فراموشم نکن... وبه يادمان باش... پيروز باشيد...