نقاشی قسمت دوم

سلام

این پستو چند تا پست آیندمو میخوام اختصاص بدم به دیتیل پیپر شناخت هنر گرافیک۲که بی راه با موضوع پروژمم نیست (کودکان گرافیک هنر مندان فراموش شده) 

 جا داره از استاد حسینی  خوبم  تشکر کنم که CD پیپرو در اختیارم گذاشتن.

راستی یادم رفت از خانوم آرزوها(مریم سرشارم) تشکر کنم آخه ما دوتای با هم پیپر شناختو بستیم.

نقاشی کودک

کودک نقاشی می کشد تا احساسات خود را تخلیه کند و برایش مهم نیست که دیگران چه نظری در مورد آن دارند و حتی ممکن است که نقاشی اش را مخفی کند و به کسی نشان ندهد ، برای کودک فقط نقاشی کردن مهم است همین و بس .

واقع گرایی در نقاشی کودکان جایی ندارد . کودکان به ذهنیت توجه دارند ( همانند برخی از هنرمندان گرافیست ) ، نه به عینیت . نقاشیهاشان آنان را با نزدیکترین اشیاء و وسایل اطرافشان پیوند می دهد و این پیوند موجب شناختن پدیده های اطرافشان می شود و به همین دلیل است که می گویند : نقاشی یکی از مهمترین راههای پرورش ذهنی و روانی رشد خلاقیت کودک است .

به گفته ناویل : والدین و بزرگسالان در مقابل خط خطی هایی که کودک می کشد ، با همان هیجان و شادمانی مواجه نمی شوند که در مقابل اولین صداهای او روبه رو می شوند . (برای هنر کودک ارزش قایل نمی شوند)

فعالیت گرافیک کودک برای والدین به منزله یک بازی فردی است که مفهوم اجتماعی ندارد و به صورت نا خود آگاه به وجود آمده و هیچ بار هنری در آن نهفته نیست ، که این نظر کاملا اشتباه است ( دقیقا همین افراد نسبت به آثار گرافیکی پر ارزش ، بی تفاوت می باشند و این آثار را بی ارزش از لحاظ هنری و فاقد قدرت بیانی می دانند ) ، در حالیکه اثر گرافیک بنا بر دلایل بنیادی و علاوه بر ارزش بیانی ، منعکس کننده پیچ و تابهای ذهنی کودک نیز است .

اولین علایمی که کودک بر روی کاغذ رسم می کند بیشتر بر اثر ضربه زدن بر روی کاغذ به وجود می آید و گاهی آنقدر انرژی در آن نهفته است که باعث پاره شدن کاغذ می شود.

فعالیت گرافیک کودک اصولا عملی ارگانیک است ، یعنی نشانه ای است از حرکتی که بر روی یک سطح قابل ضبط ، کشیده می شود .

از نظر پیکاسو دوران کودکی اساس زندگی فرد در آینده به شمار می آید ، پس قوای حسی از جمله بینایی ، شنوایی و بویایی که اساس کنجکاوی های کودکانه را تشکیل می دهند ، بسیار با ارزش است .

می توان گفت که اولین آثاری که کودک از خود به جا می گذارد ، نتیجه کنجکاوی اوست برای شناختن دنیای پیرامون وی که پر از ناشناخته هاست.

/ 1 نظر / 25 بازدید