پدر آفتاب مهرباني همه ی ماست.

27.gifسلام

 این پستم شاید هیچ ربطی به موضوع پروژم نداشته باشه ولی به نظرم شاید نیاز باشه یه خورده در موردش بخونیمو فکر کنتیم. 25.gif

آفتاب مهربانی

تربیت فرزندان نتیجه ی پذیرش مسوولیت و تلاش و هماهنگی پدر و مادر است. واگذاری تربیت فرزندان به مادر و خالی کردن میدان تربیت از پدران، فرزندان را معمولاً با مشکلات و اختلالات رفتاری غیرقابل جبران مواجه می‌سازد. صاحب نظران معتقدند با اینکه مادران در تربیت مهارت بیشتری دارند ولی پدران در تربیت موثرترند. بنابراین پدران باید در امر تربیت، نگهداری و رشد و شکوفایی کودکان نقش و مشارکت داشته باشند. معمولاً کودکان تصوری اغراق‌آمیز از پدر دارند؛ او را بزرگ‌تر، قوی‌تر و دارای نیروی مضاعف می‌پندارند که اطلاعات کافی در هر زمینه و توانایی حل همه ی مشکلات را دارند؛ او را کانون ارضای نیازهای مادی، روانی، اجتماعی، عاطفی و ارتباطی و عامل امنیت خانه و خانواده می‌دانند. این تصورات و توقع‌ها ، مسوولیت‌های بزرگ و تعیین کننده‌ای بر عهده ی پدران می‌گذارد و آنان را وا می‌دارد تا در امر تربیت و چگونگی رشد و شکوفایی کودک مشارکت و نقش ویژه‌ای داشته باشند. در خانه‌هایی که پدر فقط نقش «نان‌آور» را دارد و فرزندان فرصت تعامل و همانند سازی با پدر را ندارند، متاسفانه از تربیت مطلوب محروم می‌شوند، چنانکه سعدی می‌گوید:

پسر کاو ندارد نشان از پدر تو بیگانه خوانش مخوانش پسر

از نظر تربیتی پدر به منزله ی راهنما و معلم، مرشد فکری و عملی و الگوی رفتاری است، چنانکه پیغمبر اسلام حضرت محمد (ص) خطاب به حضرت علی (ع) می‌فرمایند:

«یا علی انا و انت ابوا هذه الامه»

ای علی (ع) من و تو پدران (مرشدان فکری و عملی)، این امت هستیم.

از بررسی نتایج برخی تحقیقات که در دهه ی آخر قرن بیستم در جهان انجام شده، در می‌یابیم:

- یکی از عوامل ضعف امروزی خانواده‌های کاهش نقش پدر در خانواده است.

- کودکانی که در غیبت پدر پرورش یافته‌اند زمینه‌های بروز بزهکاری در آنان بیشتر دیده شده است.

- کودکانی که از تربیت و همراهی پدر دربازی و تفریح و سرگرمی برخوردار بوده‌اند، ضمن داشتن روابط عمیق‌تر با دوستان دارای خود کنترلی و مهارت‌ بیشتر در بیان حالات هیجانی خود و تشخیص احساسات و عواطف دیگران بوده‌اند.

- پدرانی که دخالت بیشتری در تربیت داشته‌اند، فرزندان آنها علاوه برداشتن رفتار مسوولانه، حس مسوولیت‌پذیری بالاتر در مورد رفتار خودشان داشته، کمتر دیگران و شانس و «اقبال بد» را به عنوان مشکلات رفتاری خود مطرح می‌کردند.

- فرزندانی که پدران آنها به اندازه‌ی کافی در تربیت ایشان نقش داشته‌اند دارای توانمندی بیشتری در حل مسائل، مهارت‌های کلامی و پیشرفت تحصیلی بوده‌اند.

- 55% زندانیان، 70% اخراج شدگان مدارس و 82% دختران نوجوان فراری و اکثر معتادان از خانواده‌هایی بوده‌اند که یا از وجود پدر محروم بوده‌اند و یا پدر نقش صحیح، مفید و موثر خود را در تربیت آنان ایفا نکرده است.

- مشاهدات بیانگر آن است افرادی که در بزرگسالی همدلی بیشتری با دیگران نشان می‌دهند، در کودکی از مشارکت صحیح پدر در تربیت خود بهره‌مند بوده‌اند.

- پسران نوجوان فاقد پدر به راحتی دچار اضطراب و ناراحتی می‌شوند.

- در خانواده‌ای که پدر حضور نداشته و یا وجودش بی‌تأثیر باشد، فرزند تمایل بیشتری به الگو قرار دادن رفتار مادر نشان می‌دهد، این امر مشکلاتی را- به ویژه برای پسرها- به وجود می‌آورد.

- دختران خانواده‌هایی که در آنها مادر مسلط و پدر منفعل بوده است در دوره ی نوجوانی و بزرگسالی و در ارتباط با مردان و تشکیل خانواده بیشتر دچار مشکل شده‌اند.

پدر، الگوی مناسب:

- فرزند در مسیر رشد و شکل‌گیری شخصیت خود با افراد زیادی در ارتباط است و از آنها تأثیر می‌پذیرد. چنانچه پدر بتواند به گونه‌ای رفتار کند که فرزند جنبه‌های مثبت و سازنده ی رفتارهای پدر را مشاهده کند به سلامت زندگی فرزندش کمک کرده است.

- دختر برخورد با مرد را از پدر می‌آموزد، او از پدر مسائلی را می‌آموزد که هرگز از مادر نخواهد آموخت.

- فرزند، محبت کردن، طرز صحبت، راستگویی، وفاداری، روابط اجتماعی، شیوه‌ی غذا خوردن، نشست و برخاست کردن و همه ی سجایای اخلاقی را می‌تواند از پدر بیاموزد. به گفته ی خواجه نصیرطوسی «از طریق پدر است که فرزندان تدبیر و کمالات نفسانی چون آداب و فرهنگ، هنر و صناعات و علوم و طریق زندگی را که اسباب بقا و کمال‌نفس هستند یاد می‌گیرند.»

با هر نفسم، لبخندم اشکم و با تمام زندگیم دوستت دارم...!(شاعر انگیلیسی)08.gif

:منبع اینترنتی http://www.tebyan.net

نقش پدر در تربیت فرزندان:

/ 15 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد مروتي

الهام عزيز سلام اميدوارم سردي زمستان نتوانسته باشد گامهاي گرمت به سوي موفقيت را از حركت باز دارد . مطلب جديديت را خواندم وبسيار لذت بردم با مطلبت بسيار موافقم اي كاش پدران در مي يافتند كه سكان اصلي خانواده ها آنها هستند و ستون اصلي جامعه نيز آنها هستند آن وقت ديگر با همراهي ستون دوم يعني مادر خانواده تمامي مشكلات حل بود . الهام عزيز دوست دارم كه مرتب بهت سر بزنم و اين كار را در حد توان كرده ام ولي بعضي اوقات آنقدر كار دارم كه ديگر فرصتي برايم باقي نمي ماند . راستي لوگو را برايم نفرستادي ومن همچنان منتظرم .اگر كارهاش تمام شده خيلي ممنون ميشم زود برام بفرستي چون اين چند روزه نيز مجله با تاخير منشر خواهد شد از اين كه مرا همراه خود مي داني متشكرم ميخواستم بهت بگم كه تو نيز همراهي مهربان ،دوست داشتني و پرانگيزه هستيد كه از بودن با تولذت مي برم موفقيت از آن كساني است كه تلاش مي كنند وخستگي ناپذير به سوي اهداف خود درحال حركتند.

محمدرضا-سايه لبخندتو

با شعری زیبا اینبار از داریوش به روزم خوشحال میشم مثل همیشه با حضور گرمت , گرمابخش سرگذشت غمیگن من باشی

سارن

ياد نقش پدرم افتادم تو تربيت من که چقدر مفيد بوده. ولی حالا که خودم پدر شدم خيلی نگرانم

الهام سرکانی

سلام دوست خوبم (بدون نام) خوشحال میشم نام زیباتو برام بنویسی

2mn

با عرض پوزش ۲mn هستم همان بدون نام . راستی متنو که دو بار فرستادم . هم با اسم هم بدون اسم ٬ البته اسم مهم نیست . مطلبتو کامل خوندم و باید بگم اکر اسمت را نمینوشتی میگفتم یک پدر این متن را نوشته٬ در مورد ربطشم باید بگم تنها ربطی که پیدا کردم این بود (( با هر نفسم، لبخندم اشکم و با تمام زندگیم دوستت دارم ..........))

2mn

پدر همان درد تنهائيست که سالها ازش دم ميزنم ولی پدر من بهترين بود ٬بهترین

...هرگز نمیگویم، اه که من کیستم انگاه که هستم و انگاه که نیستم جاری شدم،زلال شدم از لای و گل ولی انگاه که صاف شدم ،دیدم که نیستم... بدون هیچ مقدمه ای کلمات بالا رو در کنار هم گذاشتم،انهم فقط به خاطر تو و ان ...آن موقع تو چطور میخوای که من راجع به کارهای خوبی مثل همین وبلاگ لطیف نظر بدم!!! من نیستم و نیستم و نیستم....

محمد مروتي

دوست گرامي سلام از آشنايي من با شما مدتها مي گذرد در اين دوران چيزهاي زيادي از شما ياد گرفتم خيلي متشكر خواهم شد اگر آنچه را مي داني لازم دارم ياذم بدهي من مشتاقانه منتظرم. الهام جان چون لوگويت به دستم نرسيد به ناچار خودم لوگوي فراهم كردم الهام عزيز اي آشنايي نا پيداي من ، اي همراه مهربان من برايت در اين دنياي زيبا بهتربنها را ارزو مي كنم .

حامد

السلام عليك يا اباعبدالله الحسين شهادت سرور و سالار شهيدان حسين ابن علي و ياران با وفايش بر همه شيعيان جان تسليت باد. .....

حامد

به نام سرور و سالار شهيدان سلام خوب خوش و شاد باشي ممنون كه به كلبه كوچكم سر زديد آپ قشنگي بود موفق و پيروز باشي منتظرتونم ياحق