کودکانی باهوش

   چطور كودكاني باهوش تربيت كنيم؟

آيا شما هم به فرزندتان اصرار مي‌كنيد كه مويز بخورد يا اينكه به نظر شما هوش يک استعداد ذاتي و ژنتيك است که خداوند از بدو تولد به ميزان متفاوت به افراد هديه مي‌کند؟                                                      

 بهتر است نگوييد که دوست نداريد فرزند باهوشي داشته باشيد چون باور نمي‌کنيم. آنها كه معتقدند «هوش» علاوه بر زمينه ژنتيك، تا حدي هم اکتسابي است و در طول زندگي و به نسبت شرايط محيطي از آغاز تولد تا بزرگسالي و براساس آموزش‌هاي فرد در او شکل مي‌گيرد، راه‌هايي را براي تقويت آن پيشنهاد مي‌كنند. به نظر مي‌رسد که هوش انسان، هم ارثي و هم اکتسابي است. در واقع با اينكه هوش پديده‌اي ژنتيک و استعدادي خدادادي است، توانايي‌هاي ذهني افراد طي دوران زندگي و از دوران کودکي آنها کم‌کم شکل مي‌گيرد. براساس تحقيقات علمي‌انجام شده، با به کار‌بردن روش‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي خاصي در زندگي روزمره و در فضاي آموزشي کودکان، مي‌توان قدرت تفکر و هوش آنها را پرورش داد. شما هم مي‌توانيد از اين چند روش براي باهوش‌تر کردن فرزندتان استفاده کنيد.                                                             

 

ورزش، ورزش، ورزش!  

مطالعات گروهي از دانشمندان آمريکايي نشان داده ارتباط مستقيمي‌ بين فعاليت‌هاي ورزشي کودکان دبستاني و موفقيت تحصيلي آنها وجود دارد. بنابر تحقيقات اين گروه، شرکت کردن کودکان در فعاليت‌هاي ورزشي، افزايش ميزان اعتماد به نفس، مهارت در کارهاي گروهي و توانايي‌هاي مديريتي و رهبري را به دنبال دارد. همچنين در مطالعات آنها ثابت شده بيشتر زناني که در موقعيت کاري در نقش‌هاي مديريتي و رياست موفق بوده‌اند، در دوران کودکي و نوجواني در فعاليت‌هاي گروهي و تيمي‌ ورزشي شرکت داشته‌اند. پس به جاي اينکه پس از خوردن شام، جلوي تلويزيون لم بدهيد، بهتر است با کودکتان توپ‌بازي کرده يا به پياده‌روي برويد. بد نيست کودک خود را به شرکت در تيم‌هاي ورزشي مدرسه‌اش تشويق کنيد.

الفباي موسيقي، الفباي هوش!

 شايد شنيدن سر و صداي ناهنجار کودکتان در حالي که مشغول تمرين نوازندگي و آموختن موسيقي است اصلا  لذت‌بخش نباشد اما بايد بدانيد که اين سرگرمي‌لذت‌بخش کودکان، يکي از مواردي است که نيمکره راست مغز آنها را پرورش

 می دهد.                                                                                                                                        

بنابر تحقيقات دانشمندان دانشگاه تورنتو، برنامه‌ريزي دوره‌هاي آموزش موسيقي براي کودکان منجر به افزايش ضريب هوشي و توانايي‌هاي علمي‌ آينده آنها خواهد شد. هر چه سال‌هاي آموزش موسيقي آنها بيشتر  باشد، ميزان اين تاثير و افزايش هوش در آنها بيشتر خواهد بود. مطالعات انجام شده نشان مي‌دهد که آموختن موسيقي در دوران کودکي باعث کسب نمره‌هاي بهتر در دوران دبيرستان و ضريب هوشي بالاتر در دوران بزرگسالي مي‌شود؛ پس اجازه دهيد موسيقي‌دان دروني کودکتان خودش را نشان دهد.   خيلي خوب است اگر او را براي دوره هاي عمومي يا خصوصي آموزش موسيقي ثبت‌نام کنيد.                                           

                                          

شير مادر، عصاره هوش

شير مادر اولين غذاي مغز کودک است. تحقيقات انجام‌شده نشان مي‌دهد که شير مادر از 2 جهت براي کودک مفيد است؛ يکي اينکه از خطر احتمالي ابتلاي کودک به بيماري جلوگيري مي‌کند و ديگر اينکه به تنهايي يک غذاي کامل براي نوزاد است. دانشمندان دانمارکي به اين نتيجه رسيده‌اند که تغذيه نوزاد از سينه مادر، کودک را هم سالم‌تر و هم باهوش‌تر مي‌کند. مطالعات ايشان نشان داده کودکاني که در دوران نوزادي 9 ماه از سينه مادرشان تغذيه شده‌اند، به نسبت آنهايي که يک ماه يا کمتر شير مادرشان را خورده‌اند، بسيار باهوش‌ترند. پس اهميت شير مادر بايد از ابتدا مورد توجه قرار گيرد چرا که علاوه بر تضمين سلامتي نوزاد، براي آينده او و رشد مهارت های ذهنی اش هم مفید خواهد بود.                                                                              

 

خوب بخور تا باهوش بشي

قند، چربي‌هاي اشباع و ديگر خوراکي‌هاي بي‌فايده را از برنامه غذايي کودکان حذف کنيد و به جاي آن، مواد مغذي و مفيدي که به رشد ذهني آنها کمک مي‌کند، جايگزين کنيد. سال‌هاي اوليه دوران کودکي ـ به‌ويژه 2  سال اول بسيا اهميت دارد و لازم است تمامي‌ مواد لازم را در رژيم غذايي کودک قرار دهيد.                                                
براي مثال رشد شبکه مغزي کودک نياز شديدي به ميزان کافي آهن دارد چرا که در کودکان دچار کمبود آهن، جريان اعصاب کند مي‌شود. همچنين تحقيقات انجام شده نشان مي‌دهد که ميزان مقاومت در برابربيماري‌ها در کودکاني که تغذيه سالمي‌ ندارند بسيار کم است. بنابراين تغذيه نادرست باعث مي‌شود کودکان  از مدرسه و همسالان خود عقب بمانند و دچار افت تحصيلي شوند. پس اگر مي‌خواهيد کودکتان در  مدرسه نمره بهتري بگيرد، به تغذيه او هم توجه کنید.                                                                                                                                         

 

   دوستي که هوش هديه مي‌دهد

کتاب يکي از روش‌هاي مفيد قديمي ‌است که امتحان‌اش را پس داده اما بعضي مواقع در مقابل روش‌هاي تکنولوژيک امروزي براي تقويت هوش، دست‌کم گرفته مي‌شود؛ در حالي که کتاب قابل دسترس‌ترين، کم‌هزينه‌ترين و در عين حال موفقيت‌آميزترين روش براي آموزش و رشد ذهني کودکان در تمامي ‌سنين است. براي کودکان‌تان از سنين پايين‌تر کتاب خواندن را شروع کنيد. آنها را براي عضويت در کتابخانه ثبت‌نام کنيد و کتابخانه منزلتان را پُر از کتاب کنيد.

http://www.hamshahrionline

                  

/ 1 نظر / 21 بازدید
رادیکال x

سلام من اومدم خب نمی دونستم شما دانشجویین من دانشجوی خلاص شده هستم بابت صانحه تلخی که برای دوستتون اتفاق افتاده متاسفم ناراحت نشید ولی کاش وقتی ما آدما زنده هستیم به یاد هم باشیم نه اون وقت که ... بازم سر بزنید